Öppna mobilmenyn

POESIONSDAG

Evenemangsdetaljer

  • Datum:14 april 2021
  • Tid:16:30 - 17:30
  • Kategori: Prova-på, Bibliotek
  • Kommun­del:Hallunda/Norsborg
  • Plats:Digitalt
  • Mål­grupp: Ny i Sverige, Ung

För dig mellan 13-19 år! Vi läser, skriver och gör poesikonstverk. Inga förkunskaper krävs! Denna aktivitet sker digitalt.

Vi fortsätter med de populära poesionsdagarna hela våren. En gång i månaden träffas vi och pratar om poesi, skriver egna dikter med mera. Gruppen som deltar bestämmer vilken riktning vi ska gå. Om ni vill prata om en viss poet eller bara skriva egna dikter, då gör vi det! Än så länge är aktiviteterna digitala. Ni kan anmäla er till: isabella.kaloudis@botkyrka.se eller skicka ett sms till 070 243 83 42 så får du en länk till den digitala aktiviteten.

Senast uppdaterad: 31 januari 2021