Öppna mobilmenyn

10 webbinarier om entreprenörskap

Evenemangsdetaljer

  • Datum:19 mars 2021
  • Tid:12:00 - 13:00
  • Kategori: Övrigt
  • Kommun­del:Alby
  • Plats:Zoom
  • Mål­grupp: Alla
  • Biljett­information:Gratis

8-19 mars bjuder vi på 10 lunchwebbinarier om olika aspekter av entreprenörskap inom kulturella och sociala näringar för att fira att Subtopias kulturinkubator Klump funnits i 10 år.

8-19 mars bjuder vi på 10 lunchwebbinarier om olika aspekter av entreprenörskap inom kulturella och sociala näringar för att fira att Subtopias kulturinkubator Klump funnits i 10 år. Tillsammans med kunniga gäster och passionerade entreprenörer ger vi en mångfasetterad bild av kulturföretagande och inkubatorer. Det blir informellt, informativt, interaktivt och gratis! Alla webbinarierna ges kl. 12:00 på Zoom och länkar finns i evenemanget på subtopia.se PROGRAM 8 mars: Varför en kulturinkubator? 9 mars: Vad är en social företagare? 10 mars: Vad är kulturella och kreativa näringar (KKN)? 11 mars: Nationell utblick – kulturinkubatorer i Sverige 12 mars: International outlook – culture incubators world wide (webbinar in english) 15 mars: Att vara sin egen chef 16 mars: Att nå ut ur sin egen bubbla 17 mars: Den tvärsektoriella mötesplatsen 18 mars: Kulturföretagens plats i näringslivet 19 mars: Hur ser framtiden ut för KKN och sociala näringar?

Senast uppdaterad: 16 februari 2021