Öppna mobilmenyn

Påsklov med konst-tutorials

Evenemangsdetaljer

  • Datum:11 april 2021
  • Tid:10:00 - 23:00
  • Kategori: Lov
  • Kommun­del:Alby
  • Plats:https://www.subtopia.se/pasklovskurser-2021-tutorials-med-dit/
  • Mål­grupp: Ung, Barn
  • Biljett­information:Gratis

Letar du efter något kul att göra under påsklovet? Lär dig att skapa delar till din cosplay-outfit, teckna med blyerts, måla med akryl och måla graffiti med vår ungdomsverksamhet D.I.T.

På skärtorsdagen 1 april släpper vi fyra påsklovskurser i form av tutorials. Tillsammans med våra handledare får du en kul upplevelse och en massa nya färdigheter. Alla tutorials är gratis och publiceras på vår Youtube-kanal och på vår hemsida subtopia.se. Program: - Lär dig skapa delar till din cosplay-outfit - Teckna med blyerts och grafit - Måla med akryl - Graffiti-målning Handledare: Cesar Fulgencio är utbildad bildkonstnär, har jobbat som animatör och skapat flera muralmålningar, kostymer till föreställningar och scenografiska fonder sedan 90-talet. Aris Tsartsonis är en graffitikonstnär som har varit verksam i över 10 år och på sista tiden tagit uppdrag både från Botkyrka kommun, Subtopia och Botkyrkabyggen. I samarbete med Botkyrka kommun.

Senast uppdaterad: 18 mars 2021