Öppna mobilmenyn

Bild- och formläger

Evenemangsdetaljer

  • Datum:14 juni 2021
  • Tid:09:00 - 15:00
  • Kategori: Lov
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Sven Palmes väg 2
  • Mål­grupp: Ung, Familj
  • Biljett­information:anmälan till info@tumbabruksmuseum.se

Målgrupp: 10-15 år Sista anmälningsdag: 7 juni Vad: Bild- och formkurs Vi utgår från det handgjorda papperet som material för konstnärligt uttryck. Varje dag introducerar vi en ny skapandeteknik så som t ex: blyerts, kol, tusch och akvarell. Vi är ute i parken och skogen samt i pappersverkstaden på museet. Vi tillverkar eget handgjort papper att använda under veckans gång. Frukost, lunch och mellis ingår. Anmälan och frågor skickas till info@tumbabruksmuseum.se

Målgrupp: 10-15 år Sista anmälningsdag: 7 juni Vad: Bild- och formkurs Vi utgår från det handgjorda papperet som material för konstnärligt uttryck.

Varje dag introducerar vi en ny skapandeteknik så som t ex: blyerts, kol, tusch och akvarell. Vi är ute i parken och skogen samt i pappersverkstaden på museet. Vi tillverkar eget handgjort papper att använda under veckans gång.

Frukost, lunch och mellis ingår. Anmälan och frågor skickas till info@tumbabruksmuseum.se Aktiviteten anordnas i samarbete med Botkyrkabyggen.

Senast uppdaterad: 6 maj 2021