Öppna mobilmenyn

Lär dig cyanotypi !

Evenemangsdetaljer

  • Datum:15 juli 2021
  • Tid:15:00 - 17:00
  • Kategori: Lov, Konst
  • Kommun­del:Fittja
  • Plats:Konstverkstan i Botkyrka konsthall, Fittja torg 14, på baksidan.
  • Mål­grupp: Ung, Barn
  • Biljett­information:DROP IN ! Först till kvarn gäller! 15 juli kl. 15-17, drop in, max 6 deltagare samtidigt, OBS! åldersgräns 12 år. 22 juli kl. 15-17 , drop in, max 6 deltagare samtidigt, OBS! åldersgräns 12 år.

Välkommen till en workshop där vi skapar vi unika bilder i blå toner med hjälp av tekniken cyanotypi, en mycket gammal fotografisk teknik där man lägger föremål på ljuskänsligt papper och sedan belyser med UV-ljus.

Med inspiration från utställningen The Dream Keeper skapar vi unika bilder i blå toner med hjälp av tekniken cyanotypi. Cyanotypi är en mycket gammal fotografisk teknik där man lägger föremål på ljuskänsligt papper och sedan belyser med UV-ljus. Har du någon växt eller blomma hemma som betyder något speciellt för dig?

Ta gärna med dig några blad eller en blomma till konstverkstan och skapa en alldeles unik bild hos oss! 15 juli kl. 15-17, drop in, max 6 deltagare samtidigt, OBS! åldersgräns 12 år. 22 juli kl. 15-17 , drop in, max 6 deltagare samtidigt, OBS! åldersgräns 12 år.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 10 maj 2021