Öppna mobilmenyn

Konstkollo för dig som är nyfiken på att skapa!

Evenemangsdetaljer

  • Datum:14 juni 2021
  • Tid:09:00 - 14:30
  • Kategori: Lov, Konst
  • Kommun­del:Fittja
  • Plats:Mångkulturellt centrum i Fittja, Värdshusvägen 7.
  • Mål­grupp: Barn
  • Biljett­information:OBS! Konstkollo är en vecka, mellan måndag 14 juni till fredag 18 juni, anmälan är för hela veckan. Anmäl dig / ditt barn på Botkyrka konsthalls telefon: 072 – 596 62 84 , vi svarar och registrerar din anmälan under våra öppettider ( som du hittar på följande länk: https://botkyrkakonsthall.se/oppettider/ ) om vi inte skulle svara får du gärna skicka ett sms med ditt namn, aktivitet som du är intresserad av och telefonnummer som vi når dig på. Så ringer vi tillbaka så fort vi kan. Max. 10 deltagareHitta till MKC: https://mkcentrum.se/besok/

Är du 8-12 år och nyfiken på konst? Ta chansen att spendera första veckan av ditt sommarlov fyllt med olika konstnärliga tekniker!

Nu är det dags för årets upplaga av Konstkollo för barn mellan 8-12 år. Ta chansen att prova på en bredd av material, tekniker och uttryck. I år inspireras vi av de fyra elementen - vatten, eld, jord och vind - och tillägnar en dag åt varje element.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 13 maj 2021