Öppna mobilmenyn

ViGör Sommarkollo Sång, dans och teater

Evenemangsdetaljer

  • Datum:13 augusti 2021
  • Tid:10:00 - 15:00
  • Kategori: Lov
  • Kommun­del:Tullinge
  • Plats:Rikstens Hjärta, Rikstens skola, Flygarvägen 5, 146 34 Tullinge
  • Mål­grupp: Ung, Barn

Gratis scenkonstkollo vecka 32 med temat “Längtan” för alla intresserade barn mellan 8 och 15 år. I Rikstens Hjärtas lokaler på Rikstens skola, kl 10-14 varje dag med drop- in och drop-ut tider. Lunch och mellis ingår.

En glädjefull vecka med teater, dans och sång i ViGör-anda. Tillsammans med våra pedagoger skapar vi en liten föreställning till temat längtan som vi sedan spelar upp utomhus på fredag eftermiddag.

Föranmälan krävs för bättre planering och man är med hela veckan. Drop - in och ut från kl 9 -10 och kl 14 -15 där det finns möjlighet att pyssla och leka. Själva kolloverksamhet är från kl 10 - 14 varje dag, med föreställning kl 14 på fredagen. Vi bjuder på gratis mellis och lunch. ViGör-anda betyder inga förkunskaper, inga krav, ingen tävling och ingen prestation. Tillsammans jobbar vi utifrån våra förutsättningar och med glädje och kärlek. Deltagarna jobbar fram ett manus och en föreställning utifrån temat längtan tillsammans med pedagogerna.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 1 juni 2021