Öppna mobilmenyn

Barnteater: Fjärilar i magen

Evenemangsdetaljer

  • Datum:7 juli 2021
  • Tid:13:00 - 13:30
  • Kategori: Musik, Scen, Dans
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Hågelbyparken
  • Mål­grupp: Familj, Barn
  • Biljett­information:60 kr/person inkl. serviceavgift Obligatoriskt förköp av biljett, begränsat antal platser.

En musikal för barn om det läskiga - och härliga - med att börja skolan. Med nyskriven musik, svängiga låtar och stora känslor blir föreställningen Fjärilar i magen en upplevelse för hela familjen.

En musikal för barn om det läskiga - och härliga - med att börja skolan. Med nyskriven musik, svängiga låtar och stora känslor blir föreställningen Fjärilar i magen en upplevelse för hela familjen. Wilma, Paula och Jessica har funderingar om hur det är att börja skolan. Ska läraren vara en drake? Kommer alla att skratta åt en? Och hur många fjärilar får egentligen plats i magen?

Frågorna besvaras olika av de tre kompisarna men tillsammans med publiken hjälps de åt inför det nya som väntar. Fjärilar i magen framförs av de professionella musikalartisterna Cecilia Wrangel, Jessica Stendahl och Sandra Caménisch/Jenny Holmgren till ackompanjemang av Christoffer Skoug på gitarr. Föreställningen presenteras av Folkets Hus och Parker i samarbete med artisterna.

Mer info och förköp av biljett: https://hagelby.se/evenemang/barnteater-fjarilar-i-magen/

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 8 juni 2021