Öppna mobilmenyn

Tipspromenad i sommarsolen!

Evenemangsdetaljer

  • Datum:11 juni 2021
  • Tid:11:00 - 19:00
  • Kategori: Lov, Bibliotek
  • Kommun­del:Hallunda/Norsborg
  • Plats:Alby, Fittja och Hallunda
  • Mål­grupp: Barn

Promenad-quiz i Hallunda, Alby eller Fittja på sommarlovet.

Var med och gå en promenad-quiz i Hallunda, Alby eller Fittja på sommarlovet. Det finns nio frågor (och en utslagsfråga) där du får chansen att testa vad du vet om olika böcker och deras författare. Passar alla som är lediga från låg- och mellanstadiet. Frågorna sitter utomhus i närheten av varje bibliotek.

Välj själv om du vill gå promenaden i Alby, Fittja eller Hallunda, det är samma frågor på alla platser. Ta med en kompis, eller en förälder, och kom förbi ett bibliotek och få ett 1X2-formulär. Alla som lämnar in ett ifyllt formulär får ett pris. Har du alla rätt och gissat bra på utslagsfrågan kan du dessutom få ett särskilt fint extrapris!

Kontaktperson

Senast uppdaterad: 14 juni 2021