Öppna mobilmenyn

Guidad svamppromenad

Flera olika svampar ligger på marken

Evenemangsdetaljer

  • Datum:19 september 2021
  • Tid:14:00 - 17:00
  • Kategori: Prova-på, Vandring
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Skogen runt Brosjön, samling vid parkeringsplatsen
  • Mål­grupp: Alla

Välkommen på en guidad svamppromenad i skogen runt Brosjön. Du får tillfälle att lära dig mer om svampar av två duktiga svampkonsulenter, Annika Norin från Botkyrka kommun och Peter Nilsson från Naturhistoriska riksmuseet.

Vi samlas vid parkeringsplatsen vid Brosjön och inleder med en introduktion. Därefter går vi gemensamt ut i skogen och ser vad den har att erbjuda. Vill du hellre gå på egen hand finns möjlighet att möta upp med oss igen på parkeringsplatsen kl. 17 och du kan då ställa dina svampfrågor till konsulenterna.

Tag med en korg eller påse till svampen du plockar och gärna lite fika.

Svampguidningen är kostnadsfri och du behöver inte anmäla dig i förväg.

Om du har frågor är du välkommen att maila dem till annika.norin@botkyrka.se.

Välkommen!

Kontaktperson

Senast uppdaterad: 25 augusti 2021