Öppna mobilmenyn

Höstlov i Hågelbyparken

Evenemangsdetaljer

  • Datum:7 november 2021
  • Tid:08:00 - 20:00
  • Kategori: Lov
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Hågelbyparken
  • Mål­grupp: Familj, Barn
  • Biljett­information:Läs mer på hagelby.se/evenemang/hostlov-2021

Smyg efter spöken som gömt sig på spökkullen, lyssna på (lagom) läskiga spökhistorier eller gör vårt Halloweenbingo. I Hågelbyparken är det rysligt och kul hela höstlovsveckan!

SPÖKKULLEN Traditionsenligt finns spökkullen i parken under hela höstlovet. Ta med familjen och leta efter häxor, fladdermöss och andra filurer. Vågar du väcka spökena på kullen med vår gonggong? KUSLIGA BERÄTTELSER Lyssna på (lagom) läskiga berättelser om troll, jättar och andra varelser.

Och gör din egen drömfångare! Obligatorisk platsbokning, begränsat antal platser. SPÖKJAKT MED HÅGELBY 4H-GÅRD Fredagen den 5 november är det dags för den årliga spökjakten med Hågelby 4H-gård. Spökjakten är riktad till barn 5-10 år, men går att besöka med barn i alla åldrar.

Obligatorisk platsbokning, begränsat antal platser. HALLOWEEN-BINGO Utmana någon i vårt Halloween-bingo – vem får först fem i rad? LÅNA SPEL

På Café Anna Giertz kan du låna kubb, styltor, frisbee och stort plockepinn. Finns att låna när caféet är öppet. KIKA IN I LUSTHUSET Kika in i fönstret på den lilla installationen lusthuset (intill parkserveringen). Läs mer på hagelby.se/evenemang/hostlov-2021

Kontaktperson

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 13 oktober 2021