Öppna mobilmenyn

ViGör höstlovskollo i Sång och Slagverk

Evenemangsdetaljer

  • Datum:5 november 2021
  • Tid:10:00 - 14:00
  • Kategori: Prova-på, Lov, Musik
  • Plats:Rikstens skola, Flygarvägen 5, Tullinge
  • Mål­grupp: Barn

På tre dagar under höstterminen djupdyker vi i slagverk och sång med mikrofon.

Tillsammans med en sång- och en slagverkspedagog djupdyker vi i skapa-musik-världen. Där vi lär oss att spela instrument (slagverk) till sången vi skapar. På sista dagen finns det möjlighet att spela in en video tillsammans.

ViGör står för ett gemensamt skapande utan förkunskap och prestationskrav. Vi ska ha tre roliga dagar tillsammans i musikens tecken.

Kollot är gratis och lunch och mellis ingår. Vi är på Rikstens skola i Tullinge. Tiderna: kl 10 - 14 med möjlighet till drop- in kl 9-10 och drop-ut kl 14 - 15, samma tider varje dag. Ålder: 10 - 15 år OBS: begränsat antal platser! Anmälan och mer information: www.vigorgruppen.se

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 13 oktober 2021