Öppna mobilmenyn

Résiste: Rå lindans till elektroniska beats

Evenemangsdetaljer

  • Datum:12 februari 2022
  • Tid:19:00 - 19:45
  • Kategori: Konst, Musik, Scen, Festival, Dans
  • Kommun­del:Alby
  • Plats:Hangaren, Albyvägen 38, 145 59 Norsborg
  • Mål­grupp: Alla
  • Biljett­information:295 kr

Suggestiv experimentell lindans och trip hop-konsert i ett. En lindansare kämpar på en lina som inte vill ligga still, till musik i stil med brittisk elektronisk musik från tidigt 90-tal.

När Les filles du renard pâle (sv. Den bleka rävens döttrar) skapar cirkus så är det ofta ackompanjerat med elektronisk musik och sång, Résiste är inget undantag. Titeln är franska för “Gör motstånd”. Med en ostadig lina, som växelvis faller och lutar, så arbetar lindansaren hela tiden med motstånd.

– Jag jobbar mycket med idén om att ta risker. För att röra sig framåt måste man ta risker. Det är budskapet. Man måste våga det okända. Allt är möjligt, så länge man ger sig själv medlen att uppnå det, säger konstnärlig ledare Johanne Humblet.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 14 januari 2022