Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Botkyrkas historia

Evenemangsdetaljer

  • Datum:30 juni 2022
  • Tid:11:00 - 14:00
  • Kategori: Lov
  • Kommun­del:Hallunda/Norsborg
  • Plats:Inanna familjeföreningen, Segersbyvägen 4, 4tr 14563 Norsborg
  • Mål­grupp: Ung, Barn

Vi kommer att promenera och sätta upp 40 st. fågelholkar i Botkyrka och på vägen dit kommer vi att gå förbi platser som har en historia bakom sig. En person från kommunen som kan historia kommer att berätta om dessa platsers historia. Dessutom kommer vi att prata om miljön runt omkring oss och hur vi kan bevara den fräsch och fin.

Under aktivitetens gång kommer vi att bjuda på lätt förtäring till alla deltagare. Aktiviteten är gratis och är arrangerat av Inanna familjeföreningen tillsammans med Botkyrka kommun alla Botkyrkabors barn och ungdomar som har föranmält sig kan vara med.

Aktiviteten kommer att starta från föreningens lokaler. För att delta i aktiviteten behövs en föranmälan som skickas till adressen nedan:

Inanna familjeföreningen
Segersbyvägen 4, 4tr 14563 Norsborg
tel: 0769427200
e-mail: afkf@live.se

Kontaktperson

Senast uppdaterad: 9 maj 2022