Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Zumba Kids 6 och 9 år Riksten

Evenemangsdetaljer

  • Datum:1 december 2022
  • Tid:18:00 - 18:45
  • Kategori: Dans, Sport
  • Kommun­del:Tullinge
  • Plats:Rikstenshallen
  • Mål­grupp: Barn
  • Biljett­information:Investering: 12gg/ 1550 sek/ barn Roliga saker att veta * Varje klass pågar under i 45 min * Du får en välkomstpresent * Du får mellan 10-20% rabatt på Zumba Wear-produkter. Betalningar Bokning sker via vår Webssida eller via Swish till 1231092923 (Move with Patricia Alvarado) - skriv fullnamn + zumbakidsriksten som meddelande.

På Zumba® Kids får barnen mellan 6 och 9 år lära sig härliga danssteg, enkla koreografier, och hur roligt det kan vara att röra på sig! Passen är lekfulla och det handlar framför allt om att vara aktiv och ha det kul tillsammans. Genom enkla rörelser får de öva sin kreativitet och självkänslan stärks plus lär man känna nya kompisar.

Uppvärmning och stretching startar och avslutar varje danspass där vi övar bla. koordination, kroppskännedom, och rytmkänsla när vi upptäcker rörelsemönster och upplever rörelse/musikglädje tillsammans. Denna termin ska vi prova på olika dansrytmer som Cumbia, Bollywood, Hip Hop, Soca Pop, Afrodans, osv plus lär man känna nya kompisar.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 12 augusti 2022