Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Att vara vuxen ibland - en föreläsning med Houman Sebghati

Evenemangsdetaljer

  • Datum:5 oktober 2022
  • Tid:15:30 - 17:00
  • Kategori: Övrigt
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Tumbascenen, Utbildningsvägen 2 i Tumba
  • Mål­grupp: Alla
  • Biljett­information:Fri entré

Att vara vuxen ibland - en föreläsning med Houman Sebghati. Målgrupp: chefer, rektorer, tjänstepersoner, lärare, pedagoger. Fika finns i foajén från klockan 15. Välkommen!

Houman föreläser om hur vi kan få en förståelse hur man med små hjälpmedel kan överkomma de mest utmanande situationerna, både privat och på jobbet. 5 oktober föreläser han i Botkyrka om sin resa samt om mellanmänsklig och interkulturell kommunikation.

”Föreläsningen säger som det är utan hänsyn till ett förutbestämt tycke om hur det borde vara. Detta är berättelsen från någon som inte passade in. Som efter en lång färd återvänder till mallen för att dela med sig av vad han har varit med om. Jag vill tro att min historia inspirerar mina åhörare till att leda, både sig själva och andra.”

Houman slog igenom 2006 och har gått från att vara en musiker som i slutet på nittiotalet skapade tidlös musik tillsammans med ett gäng andra dåtida legender, till att jobba inom folkbildningen, utbilda sig till lärare, fortsätta arbeta som scenkonstnär i olika samarbeten inom finkulturen, fortsätta släppa musik, till att slutligen komma ut på andra sidan som processledare för lärare, tjänstemän och myndighetschefer.

2022 är Houman aktuell med spelningar och föreläsningar i Växjö, Uddevalla, Botkyrka och Eskilstuna. Dessutom processleder han lärare och socialtjänstemän i mellanmänsklig och interkulturell kommunikation under 2022 och 2023 i Stor-Stockholm och Eskilstuna.

Plats: Tumbascenen, foajén.

Tid: klockan 15:30-17:00

Målgrupp: chefer, rektorer, tjänstepersoner, lärare, pedagoger. Fika finns i foajén från klockan 15.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad toalett
  • Rullstolsanpassad lokal och entré

Senast uppdaterad: 9 september 2022