Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
 • E-tjänsterna kommer inte vara tillgängliga torsdag kl 07.00-12.00

  Vi kommer under morgonen och förmiddagen 8 december att genomföra ett större underhållsarbete på Botkyrka.se. Under tiden kommer det inte gå att logga in på våra e-tjänster. Mer information.

ÖPPET MÖTE - FN-KONVENTIONEN OM RÄTTIGHETER FÖR PERSONER MED FUNKTIONSNEDSÄTTNING

Evenemangsdetaljer

 • Datum:14 december 2022
 • Tid:18:00 - 20:30
 • Kategori: Politik, Övrigt, Studier
 • Plats:Hallunda Folkets Hus, Borgvägen 1 i Hallunda
 • Mål­grupp: Alla
 • Biljett­information:Kostnadsfritt - Alla är välkomna!

Tag chansen och lär dig mer om konventionen och hur du kan använda den. Sverige är juridiskt bunden av FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning. Den förtydligar vad som krävs för att personer med funktionsnedsättning fullt ut ska få sina rättigheter uppfyllda som alla andra. Alla är välkomna! Vi bjuder på kaffe/te och smörgås så vi vill att du anmäler dig senast den 12 december via e-post regionstockholm@dhr.se eller telefon 08 120 556 80.

Vad säger FN-konventionen om rättigheter för personer med funktionsnedsättning? DHR:s förbundsjurist Eugenia Rudenberg informerar om vad som gäller och hur vi både som organisation och som individer kan nyttja konventionen för att få våra behov tillgodosedda. Botkyrkas politiker besvarar frågan: Hur vill politiken förverkliga FN-konventionen och hur ser de på personlig service – hemtjänst och ledsagning? Medverkar gör: Marit Normasdotter (V), Tuva Lund (S), Anders Röjerman (MP), Malin Danielsson (L), Jesper Andersson (M) och Carl Widercrantz (TU)

Kontaktperson

Tillgänglighet

 • Rullstolsanpassad lokal och entré
 • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 14 november 2022