Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
 • Skolskjutsar och persontransporter

  Från och med måndag 27 mars, kommer persontransporterna som kommunen tillhandahåller för skola, daglig verksamhet och dagverksamhet fungera som vanligt igen. Vi utreder ärendet vidare för att säkerställa processerna. Mer information.

Familjesöndagar i pappersverkstan

Evenemangsdetaljer

 • Datum:2 april 2023
 • Tid:11:00 - 12:00
 • Kategori: Övrigt, Konst
 • Kommun­del:Tumba/Grödinge
 • Plats:Tumba bruksmuseum
 • Mål­grupp: Familj, Barn
 • Biljett­information:Gratis för barn och vuxna. Hämta biljetter i museets entré/reception i Oxhuset samma dag. Du behöver inte besöka museets utställningar för att pyssla, men om du vill besöka utställningarna är det fri entré.

För pysselsugna barn i sällskap med vuxna erbjuder vi varje söndag förmiddag kreativt skapande i vår pappersverkstad. Där finns möjlighet till olika sorters pyssel och att prova på att göra eget papper.

Det är olika teman, efter säsong. Museets pedagoger hjälper gärna till. Du behöver inte boka plats då det är drop in. Aktiviteten är kostnadsfri för barn och vuxna. Aktiviteten tar cirka 45-60 minuter. Passar från 6 år.

Tillgänglighet

 • Rullstolsanpassad toalett
 • Rullstolsanpassad lokal och entré

Senast uppdaterad: 16 december 2022