Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Zumba Kids Jr. för barn mellan 4 och 6 år med Patricia oh vi Gör Gruppen i Tullinge

Evenemangsdetaljer

  • Datum:8 februari 2023
  • Tid:17:00 - 17:45
  • Kategori: Musik, Dans
  • Kommun­del:Tullinge
  • Plats:Rikstenshallen
  • Mål­grupp: Familj, Barn
  • Biljett­information:Bokning sker via Vi Gör Webbsida

Här tar vi stegen in i dans värld. Zumba Kids junior är en introduktions danskurs för barn mellan 4-6 år som älskar musik och rörelser. Denna termin med zumbainstruktör Patricia Alvarado och Vi Gör Gruppen ska vi prova på olika dansrytmer från hela Världen plus lär känna nya kompisar.

Här tar vi stegen in i dans värld. Zumba Kids junior är en introduktions danskurs för barn mellan 4-6 år som älskar musik och rörelser. Här lär vi oss: att hitta takten, sätta steg ihop till kombinationer till härliga och dansvänliga låtar tillsammans med läraren under en rolig timme. Barnen dansar efter sin egen förmåga. Uppvärmning och stretching startar och avslutar varje danspass där vi övar bla. koordination, kroppskännedom, och rytmkänsla när vi upptäcker rörelsemönster och upplever rörelse/musikglädje tillsammans. Denna termin med zumbainstruktör Patricia Alvarado och Vi Gör Gruppen ska vi prova på olika dansrytmer från hela Världen plus lär känna nya kompisar. Roliga saker att veta * Kursen är på 12 veckor * Varje klass pågar under i 45 minuter * Det finns ett begränsat antal platser till varje kurs. * Kursmaterial ingår. * Uppehåll för lov v 9 och 15.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré

Senast uppdaterad: 27 december 2022