Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
  • Skolskjutsar och persontransporter

    Från och med måndag 27 mars, kommer persontransporterna som kommunen tillhandahåller för skola, daglig verksamhet och dagverksamhet fungera som vanligt igen. Vi utreder ärendet vidare för att säkerställa processerna. Mer information.

Familjeyoga med Korpen i Elgentorp

Evenemangsdetaljer

  • Datum:28 mars 2023
  • Tid:17:00 - 17:45
  • Kategori: Sport
  • Kommun­del:Tullinge
  • Plats:Elgentorp, Palettvägen 15
  • Mål­grupp: Familj

För dig som är 6 år eller äldre. Yoga tillsammans med morfar, mamma eller annan vuxen och få en stund och plats att bara få vara, tillsammans.

Genom yogans magiska värld få en tid och plats att bara få vara, tillsammans! Alla är med, men självklart efter sina förutsättningar. Vi sätter oss ner på våra mattor och alla barn får första gången berätta vad de heter och hur gamla de är och sen presentera “sin vuxen” som de har med sig. Alla ska få bli sedda.

Genom avslappning och rörelse kommer vi tillsammans upptäcka andningen och stärka våra kroppar, men även våra sinnen genom medveten närvaro. Vi hittar andningen tillsammans, sen får vi höra och röra oss till yogasagan som kan vara spännande, rolig och upptäckande.

Yogasagan tar ungefär 20 minuter och när den är slut pratar vi lite om hur det kändes, kanske gör vi några roliga parövningar om det finns tid. Och sen avslutar vi.

Vid Elgentorp, Palettvägen 15 har vi familjeyogan på tisdagar kl 17:00-17:45. Du får prova en gång gratis.

Anmälan sker på www.korpenhb.se. Skapa konto och boka termin. För mer information eller om du vill ha hjälp, kontakta traning@korpenhb.se 08-299 622

Kontaktperson

Senast uppdaterad: 9 januari 2023