Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
 • Skolskjutsar och persontransporter

  Från och med måndag 27 mars, kommer persontransporterna som kommunen tillhandahåller för skola, daglig verksamhet och dagverksamhet fungera som vanligt igen. Vi utreder ärendet vidare för att säkerställa processerna. Mer information.

Anhörigträff; det sociala sammanhangets betydelse för vår psykiska hälsa

Evenemangsdetaljer

 • Datum:3 maj 2023
 • Tid:17:00 - 19:00
 • Kategori: Övrigt
 • Kommun­del:Tumba/Grödinge
 • Plats:15 fys. platser samt digitala platser
 • Mål­grupp: Senior, Ung, Familj
 • Biljett­information:Anmälan krävs för plats . Uppge om du vill ha fysisk eller digital plats. Du får besked om plats. Fysiska platser tilldelas i den ordning anmälningar inkommit. Fika serveras till de som anmält sig.

Du kommer att få veta mer om ofrivillig ensamhet , påverkan på psykisk hälsa och exempel från forskningen gällande förebyggande insatser och former. Efter föreläsning sitter de som vill ned och delar erfarenheter och tankar.

Föreläsare är Johan Nicander, anhörigsamordnare (ANSAM) på Vård och omsorgsförvaltningen i Botkyrka kommun. Johan är beteendevetare och har ett förflutet inom psykiatrin. Johan har över 20 års erfarenhet av anhörigstöd.

Tillgänglighet

 • Rullstolsanpassad lokal och entré
 • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 7 februari 2023