Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
 • Skolskjutsar och persontransporter

  Från och med måndag 27 mars, kommer persontransporterna som kommunen tillhandahåller för skola, daglig verksamhet och dagverksamhet fungera som vanligt igen. Vi utreder ärendet vidare för att säkerställa processerna. Mer information.

Bland drakar & dragQueens på bibliotek

Evenemangsdetaljer

 • Datum:12 april 2023
 • Tid:10:00 - 11:00
 • Kategori: Bibliotek
 • Kommun­del:Hallunda/Norsborg
 • Plats:Hallunda bibliotek, Borgvägen 1
 • Mål­grupp: Barn
 • Biljett­information:Gratis!

Bland drakar och dragqueens är Nordens största dragshow-teatersällskap som framför sagostunder och föreställningar för barn mellan 3-9 år Nu har det blivit dags för biblioteken i Botkyrka att få äran till ett finbesök av de. Drottningen Inga Tvivel kommer nämligen under en dag att resa över vår kommun och hålla i högläsningar på tre av våra bibliotek.

Varje sagostund är en färgsprakande konfettibomb där dragshowens glamour möter sagornas värld. Det blir ett unikt möte som lockar till läsande och visar att alla människor får vara som de vill.

Med hjälp av engagerande scenkonst och inkluderande pedagogik gör vi publiken till aktiva deltagare som får sjunga, dansa, fantisera och uttrycka sig fritt!

Tillgänglighet

 • Rullstolsanpassad lokal och entré
 • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 28 februari 2023