Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Sommarläger: Hello STEM!

Evenemangsdetaljer

  • Datum:19 juni 2023
  • Tid:09:00 - 15:00
  • Kategori: Lov
  • Plats:Vetenskapens hus, Stockholm
  • Mål­grupp: Barn
  • Biljett­information:Gratis

Hello STEM! är ett kostnadsfritt sommarläger för barn 10-14 år som arrangeras av den ideella föreningen Hello World! och Vetenskapens Hus.

Hello STEM! är ett kostnadsfritt sommarläger som arrangeras av den ideella föreningen Hello World! och Vetenskapens Hus. Under en vecka får barn och unga skapa digitalt och utföra spännande experiment tillsammans!

De väljer själva vad de tycker låter mest spännande: Göra sina egna kristaller eller utforska solsystemet i ett äkta rymdteleskop? Kanske låter 3D-spåret, Youtube-spåret eller Minecraft-spåret roligast? Det finns tolv olika spår att välja på!

På Hello STEM! varvas det digitala skapandet och experimenten med roliga gemensamma aktiviteter där barnen får aktivera både kropp och hjärna. Oavsett vad de väljer blir det en fartfylld vecka som kommer att locka fram deras skaparglädje och kreativitet!

Hello STEM! hålls på ett inspirerande och roligt sätt av våra ledare som är studenter på tekniska och naturvetenskapliga utbildningar. Lägret är till för alla barn och unga mellan 10-14 år, oavsett tidigare erfarenhet eller tillgång till dator.

Alla deltagare får låna en dator. Lägret anordnas på dagtid i Stockholm i Vetenskapens hus lokaler.

Senast uppdaterad: 20 mars 2023