Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Friluftsläger på Sillvik i Norsborg - Skeppsholmslägren

Evenemangsdetaljer

  • Datum:19 juni 2023
  • Tid:09:00
  • Kategori: Lov
  • Kommun­del:Hallunda/Norsborg
  • Plats:Sillviks sommarhem
  • Mål­grupp: Barn
  • Biljett­information:MER INFO OM VÅRA LÄGER & ANMÄLAN https://kulturfyren.se/sl-lager/friluftslager-1/

Skeppsholmslägren är en samling kultur- och friluftsläger för barn och unga från alla delar av Stockholm med omnejd. Lägren, som är dagläger (utan övernattning), har olika teman där deltagarna får djupdyka i olika konstarter och testa på metoder på ett lekfullt och roligt sätt.

Årets båda friluftsläger (19-22 juni + 26-29 juni) kommer att vara på Sillviks sommarhem vid Mälarens strand omgärdat av bokskog med klätterklippor och badmöjligheter.

Första dagen bygger vi tillsammans upp campet med pinnar, rep och presenningar, sen kommer dagarna bestå av många roliga friluftsaktiviteter såsom klättring, paddling, bad, täljning, utforskande av området, lekar mm. Det kommer förstås också finnas tid till att bara chilla i skuggan.

Alla ledare på friluftslägren har stor vana vid både barnpedagogik och friluftsaktiviteter och är superpeppade på att köra igång ännu en lägersommar med barn från alla delar av stan.

Senast uppdaterad: 25 april 2023