Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Vernissage: Gränser i rörelse – 100 år av migration som förändrade Sverige

Evenemangsdetaljer

  • Datum:9 juni 2023
  • Tid:18:00 - 20:00
  • Kategori: Politik, Konst, Övrigt
  • Kommun­del:Fittja
  • Plats:Mångkulturellt centrum
  • Mål­grupp: Alla
  • Biljett­information:Fri entré! Anmäl er gärna här: https://granser-i-rorelse.confetti.events/

Gränser i rörelse – 100 år av migration som förändrade Sverige Välkomna på vernissage på Mångkulturellt centrum. Vi bjuder på dryck, tilltugg och en utställning om 100 år av migration!

Gränser i rörelse – 100 år av migration som förändrade Sverige Välkomna på vernissage! 9 juni 18.00 På Mångkulturellt centrum Vi bjuder på dryck, tilltugg och en utställning om 100 år av migration! Öppna gränser, stängda gränser. Begränsande lagar, nya gränsdragningar och segregation. Gränser mellan innerstad och förort, gränser mellan människor och gränser inom oss. Arkivmaterial, film och konstverk ger en inblick i och en tillbakablick på de senaste hundra åren i Sverige och ger förhoppningsvis betraktaren nya perspektiv på ett omdebatterat ämne i Sverige - migration. Utställningen är producerad av Mångkulturellt centrum. Anmäl dig gärna här: https://granser-i-rorelse.confetti.events/ Vernissage pågår 18.00-20.00 men utställningen och Tavernan är öppen ända till 22.00

Kontaktperson

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett
  • Teleslinga

Senast uppdaterad: 11 maj 2023