Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Samtida afgansk litteratur

Evenemangsdetaljer

  • Datum:20 februari 2024
  • Tid:17:30 - 18:30
  • Kategori: Bibliotek, Politik
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Tumba bibliotek, Tumba torg 105, 147 30 Tumba
  • Mål­grupp: Senior, Ny i Sverige, Ung
  • Biljett­information:Gratis.

Konflikter, revolutioner & litteraturen I år är det 20 år sedan USA inledde sin invasion av Irak, vilket förändrade regionen och har del i de konflikter vi ser idag. I en serie programkvällar på Tullinge och Tumba bibliotek lyfter vi hur situationen i Irak, Iran, Kurdistan och Afghanistan speglas i litteraturen av författarna i diasporan.

Den 20 februari kommer den afganske poeten och författaren Zia Ghasemi till Tumba bibliotek för att prata om krigets roll i samtida afghansk litteratur. Ali Monaver är tolk och kommer att leda samtalet.

Poeten och författaren Zia Ghasemi föddes 1975 i Behsud, Afghanistan. Han har kandidatexamen i film- och teveregi från IRIB-universitetet. Utöver sin journalistiska verksamhet och sitt samarbete med olika tidningar, radio- och tevekanaler, var han en tid anställd som lärare på humanistiska fakulteten vid Kabul universitet. Zia har under sin litterära karriär erhållit flera litteraturpriser. Han har gjort novellfilmer och dokumentärer, gett ut fyra diktsamlingar och två romaner. I nuläget bor Zia i Sverige.

Senast uppdaterad: 6 november 2023