Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Sårbarhet & samhörighet

Evenemangsdetaljer

  • Datum:19 december 2023
  • Tid:17:30 - 18:30
  • Kategori: Bibliotek, Politik
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Tumba bibliotek, Tumba torg 105, 147 30 Tumba
  • Mål­grupp: Senior, Ny i Sverige, Ung
  • Biljett­information:Samtalen sker i samarbete med tidskriften Karavan och med stöd av Statens kulturråd.

Konflikter, revolutioner & litteraturen I år är det 20 år sedan USA inledde sin invasion av Irak, vilket förändrade regionen och har del i de konflikter vi ser idag. I en serie programkvällar på Tullinge och Tumba bibliotek lyfter vi hur situationen i Irak, Iran, Kurdistan och Afghanistan speglas i litteraturen av författarna i diasporan.

Den 19 december besöker författaren Negar Naseh Tumba bibliotek för att prata utifrån sin senaste bok En handfull vind med vår bibliotekarie Alireza Khanicheh. En handfull vind tar avstamp i revolutionen i Iran 1979 och är en roman om kamp och flykt, om sårbarhet och samhörighet.

Negar Naseh (född 1984) debuterade som författare 2013 med Under all denna vinter. Boken kritikerhyllades och nominerades till Borås Tidnings debutantpris 2014. En handfull vind utkom 2022 och fick ett mycket fint mottagande, boken beskrevs bland annat som en stor exilroman. Negar Naseh bor i Uppsala och arbetar som läkare.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré

Senast uppdaterad: 6 november 2023