Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Filmvisning av jubileumsfilmen för Tumba bruk

Evenemangsdetaljer

  • Datum:15 december 2023
  • Tid:14:30 - 15:30
  • Kategori: Övrigt, Friluftsliv
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Tumba bruksmuseum
  • Mål­grupp: Senior, Alla
  • Biljett­information:Biljetter går att köpa samma dag i entrén. Pris 75kr/person. Kaffe och pepparkaka ingår och serveras i pausen.

Vi visar delar av filmen som gjordes till 200 års jubileet av Tumba bruk. Filmen är från 1955. Den visar både brukssamhället och tillverkningen av papper i en tid då handpapperstillverkningen fortfarande fanns men maskinen tagit över nästan allt i produktionen.

Vi visar delar av filmen som gjordes till 200 års jubileet av Tumba bruk. Filmen är från 1955. Den visar både brukssamhället och tillverkningen av papper i en tid då handpapperstillverkningen fortfarande fanns men maskinen tagit över nästan allt i produktionen.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 7 november 2023