Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Gratis danskurs på sportlovet

Evenemangsdetaljer

  • Datum:29 februari 2024
  • Tid:14:30 - 16:00
  • Kategori: Lov, Dans
  • Kommun­del:Alby
  • Plats:Subtopia, Rotemannavägen 10, 145 57 Norsborg
  • Mål­grupp: Barn, Ung
  • Biljett­information:GRATIS https://subtopia.se/kalendarium/danskurs-under-sportlovet-2024/

Gratis sportlovskurs med Modern, Jazz, Afrobeat, Dancehall, och Street. Inga förkunskaper behövs.

Kom och dansa under sportlovet! Veckans kurs är gratis och öppen för barn mellan 10 och 14 års ålder. Inga förkunskaper behövs och vi bjuder på fika, kom och dansa tillsammans! Anmälan gäller hela veckan, måndag-fredag, och inte enstaka danstillfällen.

Dansa och prova-på flera olika dansstilar

Under kursveckan får ni lära er att dansa olika dansstilar så som Modern, Jazz, Afrobeat, Dancehall, och Street. Inga förkunskaper behövs och du hitta din egen stil och följ musiken tillsammans med våra pedagoger. Vi avslutar veckan på fredag med en dansuppvisning för familj och vänner, 14:00-16:00.

Do It Together är Subtopias kreativa verksamhet för barn och unga. Do It Together arrangerar lovkurser, skapar kulturprojekt tillsammans med bl.a. skolor, kommuner, och bostadsföretag samt coachar ungdomar som vill skapa kulturprojekt. Allt med samma syfte: att stärka ungas självkänsla och ge dem värdefulla verktyg och kontakter inför framtiden.

Sista anmälningsdag för danskursen är 20 februari, först till kvarn gäller då vi har ett begränsat antal platser. Anmälan gäller samtliga dagar och stilar.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett
  • Allergianpassat

Senast uppdaterad: 1 februari 2024