Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Bokrelease: Antirasismer och antirasister

Evenemangsdetaljer

  • Datum:30 maj 2024
  • Tid:18:00 - 20:00
  • Kategori: Politik, Studier, Övrigt
  • Kommun­del:Fittja
  • Plats:Mångkulturellt centrum
  • Mål­grupp: Alla
  • Biljett­information:Fri entré

Varmt välkomna på boksamtal och release!

Under decennier har kampen mot rasism till stor del handlat om att göra motstånd, göra rasismen synlig och därmed antirasismen legitim. Aktivister, författare, musiker, filmskapare, konstnärer och forskare har hittat sätt att nå ut med nya berättelser och röster som tidigare varit tystade. I antologin Antirasismer och anirasister skriver 24 forskare om hur detta motstånd bedrivs och förkroppsligas bland grupper av människor som på en mängd sätt, ofta motsägelsefullt, sällan framgångsrikt, men alltid envist och framåtblickande, drömmer bortom rasismer. Texterna illustrerar antirasismens bredd men också dess problem och svagheter. Hur möter vi den utveckling där politiken alltmer betonar att de rasifierade andra utgör roten till nästan alla stora samhällsproblem i dagens Sverige? Vilken roll kommer antirasismen spela i vår omedelbara framtid? Varmt välkomna på boksamtal och release! Under kvällens panelsamtal medverkar: Antirasismens rör(l)ighet med Karin Krifors Extremisering av motstånd och antirasistiska rörelsers framtid med Maimuna Abdullahi LO, nyliberalism och framväxten av ett etnorasistiskt Sverige: Är en facklig antirasism möjlig? med Anders Neergaard Antirasistisk allmänning i vardande: Aktivism för ett nytt Folkets Hus i ”postrasismens” tidevarv med Ilhan Kellecioglu Moderator: Lisa Pelling, chef på Arena Idé

Kontaktperson

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 6 maj 2024