Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Från vision till verklighet: Innovativa berättelser från Botkyrka

Evenemangsdetaljer

  • Datum:29 maj 2024
  • Tid:14:00 - 16:00
  • Kategori: Studier, Politik, Konst, Övrigt
  • Kommun­del:Fittja
  • Plats:Mångkulturellt centrum
  • Mål­grupp: Alla
  • Biljett­information:Fri entré

Vernissage för en utställning skapad av studenter på Arkivarie- och kulturarvsprogrammet, Södertörns högskola.

Välkomna på dagvernissage! Under våren har studenter som går sista året på Arkivarie- och kulturarvsprogrammet på Södertörns högskola gjort en samtidsdokumentation i Botkyrka kommun, i samarbete med Tekniska museet och Mångkulturellt centrum. Materialet består av berättelser kring temat ”innovationer” och i utställningen möter vi röster om både digitala och sociala innovationer i botkyrkabornas vardag. Utställningen har vernissage den 29 maj kl 14. ”Arkivarier har makten att påverka vilka narrativ som får leva vidare i historien och samtidsdokumentationen leder således till ett aktivt val att inkludera flera berättelser för framtiden.” student, Arkivarie- och kulturarvsprogrammet

Kontaktperson

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 8 maj 2024