Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Busstur i Grödinge

Evenemangsdetaljer

  • Datum:18 september 2024
  • Tid:09:30 - 15:30
  • Kategori: Övrigt
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Plats: Påstigning vid parkeringen Hallunda Folkets hus på Borgvägen 1 kl.9.30, busshållplatsen vid COOP i Tumba kl.9.45, Tullinge pressbyrå kl.10.00. Det går också bra att stiga på i Vårsta. Omvänd returresa startar kl.14.30.
  • Mål­grupp: Senior
  • Biljett­information:Ingen avgift, men anmälan med bekräftelse krävs: e-post seniorveckan@botkyrka.se eller SMS 070-886 16 00. Max 50 deltagare

Njut av Grödinges gröna skatter.

Poul Bjerre sällskapet, Grödinge församling och Grödinge bygdegård arrangerar en busstur i kultur- och naturrika Grödingelandet. Turen börjar med en guidning i Poul Bjerres kulturhem Vårstavi med efterföljande lunch i Kyrkans hus i Vårsta. Därefter går bussen till Grödinge kyrka, där det blir guidning och orgelmusik, för att slutligen åka vidare till det genuina Grödinge bygdegård.

Senast uppdaterad: 31 maj 2024