Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Robotkatter och nyckelfri hemtjänst

Evenemangsdetaljer

  • Datum:18 september 2024
  • Tid:12:00 - 16:00
  • Kategori: Övrigt, Bibliotek
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Tumba bibliotek, Tumba torg 5
  • Mål­grupp: Senior
  • Biljett­information:Ingen avgift

Demonstration av välfärdsteknik

Tumba bibliotek och Vård- och omsorgsförvaltningen visar och demonstrerar välfärdsteknik med mål att behålla eller öka trygghet, delaktighet och självständighet. Testa bland annat interaktiva spel, klappa en robotkatt och se hur en trygghetskamera i hemmet fungerar. Jan Isaksson från Polar Print visar dessutom teknik för den med nedsatt synförmåga.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett
  • Teleslinga

Senast uppdaterad: 31 maj 2024