Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Vi är Botkyrka-festivalen

Evenemangsdetaljer

  • Datum:25 augusti 2024
  • Tid:12:00 - 16:00
  • Kategori: Lov, Konst, Musik, Dans, Övrigt, Bibliotek, Teater, Friluftsliv
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Hågelbyparken
  • Mål­grupp: Familj, Barn, Ung, Alla
  • Biljett­information:Fri entré

Var med på sommarens roligaste dag!

Den 25 augusti kl. 12-16 bjuder Botkyrka kommun och Botkyrkas föreningsliv in till en inspirerande festivaldag med roliga prova på-aktiviteter och spännande scenuppträdanden. Bland annat kommer du kunna se cirkus- och teaterföreställningar av Cirkus Cirkör och Teater Sláva, dansuppträdanden av Cullbergbaletten, Crazy Dancers och balettskolan Vackra rosen, måla henna med föreningen GenerationNästa, prova på cricket och tennis med föreningarna Alby Zalmi och Tumba Tennis, skapa en poesifilm med Fanzingo - och mycket mer! Över fyrtio föreningar och aktörer från kultur- och idrottslivet är på plats! Det är fri entré och du kan åka gratis festivalbussar från flera platser. Program och tider för bussarna hittar du på botkyrka.se.

Tillgänglighet

  • Rullstolsanpassad lokal och entré
  • Rullstolsanpassad toalett

Senast uppdaterad: 20 juni 2024