Stäng meddelande

De sitter i Dialogkommissionen

I dialogkommissionen sitter tretton ledamöter från samtliga politiska partier i kommunfullmäktige. De är valda för perioden 1 januari 2019 – 31 december 2022 eller intill det sammanträde då nytt val har förrättats inför mandatperioden 2022-2026.

Ordförande och vice ordförande

Ordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S)
Telefon: 073-421 86 53
E-post: emanuel.k@botkyrka.se

1:e vice ordförande Per Jardetun (L)
Telefon:
E-post:  per.jardetun@lorab.se

2:e vice ordförande Anders Thorén (TUP)
Telefon: 070-555 03 63
E-post: anders.thoren@tullingepartiet.se.

Ledamöter

Robert Nuse (S)
Telefon: 070-523 29 30
E-post: robert.nuse@bredband.net

  • Varför behöver vi värna och vårda dialogen i vardagen? Och varför får Robert Nuse hembygdskänsla när han möter Botkyrkaborna? Läs intervjun med Rubert Nuse.

Sven-Eric Holm (M)
Telefon: 070-681 30 88
E-post: sveneric@malmbacken.se

  • För Sven-Eric Holm är Dialogkommissionen ett sätt att vara länken mellan kommunen och Botkyrkaborna. Som Grödingebo har Grödinge en speciell plats i hans hjärta.
    Läs intervjun med Sven-Eric Holm.

Marie Spennare (M)
Telefon: 070-398 81 75
E-post: spennare@hotmail.com

  • Vill du veta mer om varför Dialogkommissionen inte är en nyhet för Marie Spennare och varför hon anser att mötet med kommuninvånarna är centralt i hennes arbete.
    Läs intervjun med Marie Spennare.

Stefan Dayne (KD)
Telefon: 0708-89 19 00
E-post: stefan.dayne@botkyrka.se

Selda Elcim (S)
Telefon: 070-233 87 52
E-post: scesd@salem.se

  • Snart får du veta mer om Selda Elcim. Håll utkik!

Rita Ilomäki (TUP)
Telefon: 010-436 55 95
E-post: rita.ilomaki@hotmail.com

  • Snart får du veta mer om Rita Ilomäki. Håll utkik!

Rebecka Brandin (SD)
Telefon: 0702-717775
E-post: beckah@mensa.se
Snart får du veta med om Rebecka Brandin. Håll utkik!

Yrsa Rasmussen (V)
Telefon: 076-210 00 11
E-post: yrsapyrsa@gmail.com

  • Snart får du veta mer om Yrsa Rasmussen. Håll utkik!

Liaquat Ali Khan (MP)
Telefon: 073-922 00 01 
E-post: liaquat.khan64@hotmail.com

  • Snart får du veta mer om Liaquat Ali Kahn. Håll utkik!

Vakant (C)

Mer om Dialogkommissionen

Läs mer om Dialogkommissionens arbete här.

De vanligaste frågorna och svaren hittar du här.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 26 juni 2020
Kommun & politik