Stäng meddelande

Vårens näringslivsforum - 22 mars 2018

Vilka frågor är viktiga för dig som företagare i Botkyrka kommun 2018?

Under en inspirerande förmiddag, diskuterar vi frågor som är viktiga för dig som företagare i Botkyrka, tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin. För att förbereda er på den nya dataskyddsförordningen som träder i kraft under våren 2018, har vi bjudit in juristen Hampus Löwstedt från Företagarna. Äventyraren Renata Chlumska avslutar forumet med en inspirerande föreläsning om hur vi alla kan nå toppen!

TID: Torsdag 22 mars, kl.08:30-13:00

PLATS: Subtopia (Loftet), Rotemannavägen 29, Alby - Fri entré och parkering.

ANMÄLAN: Skicka din anmälan senast måndag den 19 mars. 

ANMÄL DIG HÄR!länk till annan webbplats

Program

08:30-08:55 Registrering och frukost

09:00-09:10 Välkomna

Marie-Louise Khan-Tamakloe, förvaltningschef Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsförvaltningen, Botkyrka

Carina Molin, förvaltningschef Samhällsbyggnadsförvaltningen, Botkyrka

09:10-10:00 Inspirationsföreläsning, Renata Chlumska

Äventyraren och Mount Everest-bestigaren Renata Chlumska tar med oss på sina äventyr och expeditioner, en fantastisk resa bland annat uppför världens högsta berg och om hur vi alla kan förverkliga våra drömmar och nå toppen.

10:00-10:40 Frågestund med kommunalråd

Vilka frågor är viktiga för dig som företagare i Botkyrka kommun? Ta med dig dina frågor och ställ dessa på plats, då kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin svarar på dessa och ger en inblick i framtidens Botkyrka.

10:40-10:50 Tillväxt Botkyrka

Kevin Ryan, VD Tillväxt Botkyrka, presenterar hur etablerade småföretag i Botkyrka med tillväxtpotential kan få tillgång till kostnadsfri affärsutveckling, investeringskapital och pro-bono erbjudanden.

10:50-11:10 Paus och nätverkande

11:10-12:00 GDPR - allmänna dataskyddsförordningen - I samarbete med Företagarna Botkyrka Salemlänk till annan webbplats

Hampus Löwstedt, från Företagarnas juridiska rådgivning, berättar vad du som företagare ska tänka på när GDPR införs. Med rätt förberberedelser och kunskap står ditt företag väl rustat när den nya dataskyddsförordningen träder i kraft i maj.

12:00-13:00 Lunch

(Observera att vissa programpunkter kan komma att byta plats)

Skriv ut
Senast uppdaterad: 20 mars 2018