Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Mathias Knutsson, tf näringslivschef: ”Ny satsning för utsatta branscher”

Frilagt prorträtt mot gul bakgrund på Mathias Knutsson, tf näringslivschef.

Mathias Knutsson, tf näringslivschef i Botkyrka kommun, svarar på några korta frågor om hjälp till utsatta branscher från Växtkraft Södertörn.

23 april 2021

Näringsliv och företag

Genom Växtkraft Södertörn kan såväl företag som anställda få möjlighet till kompetensutveckling.

Vad handlar det om – pandemistöd eller företagsutveckling?

– Både och faktiskt. Växtkraft Södertörn, som finansieras av Europeiska socialfonden, vänder sig till företag, enskilda firmor och ideella organisationer inom besöks­näringen, handeln samt kulturella och kreativa näringar. Genom projektet får de hjälp med skräddarsydd kompetensutveckling för att stärka både personal, som kanske blivit permitterad eller varslad, och företaget.

Varför just de branscherna?

– De har drabbats särskilt hårt av pandemin jämfört med många andra branscher.

Vilken typ av kompetensutveckling kan man få?

– Det kan handla om allt från digitalisering och e-handel till yrkes­behörigheter och affärs­utveckling. I de här branscherna finns personal som kanske jobbat i många år, men som saknar formell ­behörighet. Då kan detta stärka ­deras förutsättningar på arbets­marknaden.

Behöver du hjälp med växtkraft?

Andra har även läst