Öppna mobilmenyn

Nyhet

Drunkningsolycka vid Tullingesjön

19 augusti 2020

Kommun och politik

Idag inträffade en drunkningsolycka vid Tullingesjön på Albysidan. En pojke på 11 år har tyvärr avlidit. Familjen är informerad. Pojken var elev på en skola i Botkyrka kommun, där krisstöd har aktiverats.

Händelsen inträffade på eftermiddagen den 19 augusti vid Tullingesjön på Albysidan. Pojken fördes med ambulanshelikopter till sjukhus men hans liv gick inte att rädda.

Botkyrka kommun har satt igång ett krisstöd på berörd skola. Skolan har öppet under kvällen för dem som behöver stöd och hjälp, och beredskap finns att möta elever under morgondagen.

– Det är mycket tragiskt. Våra tankar går till familjen, och även till klasskamrater och personal. Vårt fokus är nu att via elevhälsoteamet ge stöd till familj, elever, övriga vårdnadshavare och personalen, säger Lina Jallow, tjänsteperson i beredskap vid Botkyrka kommun.