Öppna mobilmenyn

Nyhet

TACK Botkyrka – i helgen gick vi samman! 

14 september 2020

Kommun och politik

I helgen visade hela Botkyrka att vi kunde gå samman.

Vi önskade en lugn helg och tillsammans såg vi till att det blev just det.

Vi lät oss inte provoceras av krafter som vill splittra oss, istället stod vi än starkare tillsammans.

Det finns inte någon plats för hat i Botkyrka. Det budskapet meddelade den styrande Mittenmajoriteten redan i förra veckan och det har också genomsyrat allt vårt arbete inför denna helg – och visar oss även vägen framåt.

Civilsamhället, näringsliv, Botkyrkabyggen, polis, Botkyrkabor och alla ni andra som visade att Botkyrka står enat ni är hjältarna! Tack!

Fittjamoskéns ordförande Ismail Okur tillsammans med Cafer Gül, en av Botkyrkas nattvandrare i Fittjamoskéns vackra lokal. Bilderna visar även nattvandrare på väg ut och Jemila Djeridi, en av medlemmarna i Albymoskén som bjöd in till öppet hus under lördagen.

Vi var många som samlades i helgen och stod upp för budskapet att i Botkyrka finns inte plats för hat. Nattvandrarna var en av alla aktörer från civilsamhället som var där.