Öppna mobilmenyn

Nyhet

Tumbaborna först att testa digitala dialoger

16 oktober 2020

Kommun och politik

Botkyrkadialogen rullar vidare i Tumba. 15 oktober till 30 november pågår dialog med Tumbaborna. Det är den första Botkyrkadialogen som genomförs digitalt.

Den pågående pandemin har skyndat på Botkyrkadialogens utveckling av digitala möten. Först ut att testa var området Tuna då Tunaborna, i början av oktober träffades via det digitala mötesverktyget Zoom.

– Det var intressant att vara med, säger 17-åriga Emilia Karlsson efter att ha deltagit i sin allra första dialog. Det var enkelt att sitta hemma och koppla upp sig och delta och jag lärde mig en hel del.

Den fortsatta Tumbadialogen kommer att vara på dialog.botkyrka.se. Där kan Tumbabor och verksamma i Tumba lämna idéer och synpunkter, läsa och kommentera andras synpunkter och följa förslagen hela vägen fram till beslut.

– Jag kan tänka mig att vara med igen, säger Emilia som lämnade in allra flest förslag och idéer på förbättringar av ett område i Tuna.

 

Häng med i dialogen i Tumba

Klicka här för att lämna ditt förslag om Tumba

En datorskärm som visar bild på två deltagare i digital medborgardialog.

Tunaborna Therese Karlsson och hennes dotter Emilia var först ut att delta i digital dialog med kommunen.