Öppna mobilmenyn

Nyhet

Dags för digital gymnasiemässa och öppna hus

Fyra gymnasieungdomar går mot kameran och skrattar. Två tjejer och två killar.

18 november 2020

Skola och förskola

I januari–februari 2021 är det dags för dig att välja vilket gymnasium du vill gå på hösten 2021. Förbered dig inför valet genom att besöka den digitala mässan och öppna hus. Varför inte plugga på något av Botkyrkas fyra gymnasieskolor: Skyttbrink, S:t Botvid, Tumba eller Tullinge?

Digital gymnasiemässa

Den 19–21 november ska du besöka den digitala gymnasiemässan för stockholmsregionen. Här kan du besöka skolornas montrar, se filmer från skolorna, läsa om program, chatta med elever och lärare eller boka videosamtal med den skola du är intresserad av. Torsdag-fredag 19–20 november kl 8.30–17, lördag 21 november kl 9–16.

Öppna hus

På grund av coronapandemin är det svårt för skolorna att arrangera vanliga öppna. Kommunens gymnasieskolor planerar i stället för digitala öppna hus. Här på botkyrka.se samlar vi datum och tider för alla öppna hus. För att få detaljerad information och anmäla ditt intresse för ett öppet hus måste du gå till skolans webbplats.