Öppna mobilmenyn
  • Startsida
  • Nyhetsarkiv
  • Alkoholförsäljning förbjuds på restauranger och barer mellan klockan 22.00 och 11.00

Nyhet

Alkoholförsäljning förbjuds på restauranger och barer mellan klockan 22.00 och 11.00

19 november 2020

Kommun och politik

För att förhindra ökad smittspridning av coronaviruset har regeringen beslutat att alkoholförsäljning förbjuds på bland annat restauranger och barer mellan klockan 22.00 och 11.00.

Den tillfälliga ändringen i alkohollagen träder i kraft den 20 november 2020 och gäller till utgången av februari 2021. Det innebär att sådan servering som avses i alkohollagen (2010:1622) av spritdrycker, vin, starköl och andra jästa alkoholdrycker eller alkoholdrycksliknande preparat är förbjuden mellan klockan 22.00 och 11.00. Botkyrka kommun kan göra kontroller för att se att verksamheter i kommunen med serveringstillstånd för alkohol följer den tillfälliga lagändringen.

Läs regeringens pressmeddelande här.

Serveringstillstånd för alkohol

Serveringstillstånd behövs när servering av alkoholdrycker sker mot betalning.

Läs mer om
serveringstillstånd för alkohol