Öppna mobilmenyn

Nyhet

Banslättsskolan har öppnat igen

08 februari 2021

Skola och förskola

Den 29 januari stängde Banslättskolan för undervisning på plats efter en ökad förekomst av covid-19 och förkylningssymptom bland elever och personal. Idag den 8 februari har skolan åter öppnat enligt plan och efter samråd med Smittskydd Stockholm.

Det var för att motverka vidare smittspridning som skolan stängde liksom fritids. Det organiserades för hemuppgifter för barn och elever i F–5 med tillgängliga lärare.

Idag kan det konstateras att nedstängning verkar ha haft avsedd effekt. Det är fortsatt hög frånvaro på skolan men de som har blivit sjuka under den gångna veckan har inte varit på skolan och därmed inte kunnat smittat någon annan.

Falkbergsskolan, som ligger i närheten i Tullinge, har under samma period haft distansundervisning. Från och med imorgon övergår skolan till ordinarie schema för årkurs 6. Årskurs 7–9 får rullande schema, en kombination av distans- och närundervisning.