Öppna mobilmenyn

Nyhet

Smittspridningen ökar – regionen inför nya restriktioner

23 februari 2021

Kommun och politik

Munskydd i kollektivtrafiken, undvik icke nödvändiga resor och distansundervisning för högstadie- och gymnasieskolor under vecka 10. Det är några av de nya regionala restriktionerna som region Stockholm presenterade idag och som börjar gälla omgående.

– För att minska risken för fortsatt smittspridning måste vi ta fram nya regionala rekommendationer. Avsikten är att de befintliga råd och rekommendationer ska förstärkas och förtydligas, säger smittskyddsläkare Maria Rotzén Östlund i ett pressmeddelande.

Under den senaste veckan har antal konstaterade covid-19-fall ökat med 27 procent, veckan innan med 24 procent. Nästa vecka har vi även sportlov i stockholmsregionen. Det är anledningen till de nya restriktionerna i Stockholms län som gäller omgående fram till och med 23 mars.

Det här är de nya restriktionerna

 • Distans- eller fjärrundervisning för högstadie- och gymnasieskolor under vecka 10
 • Använd alltid engångsmunskydd i kollektivtrafiken
 • Avstå från icke nödvändiga resor
 • Användning av munskydd i vissa inomhusmiljöer där du möter andra personer nära under lång tid

Folkhälsomyndighetens allmänna råd och
rekommendationer

Utöver Region Stockholms nya restriktioner gäller Folkhälsomyndighetens föreskrifter och allmänna råd om allas ansvar att förhindra smitta av
covid-19.

De innebär att framför allt att:

 • Begränsa antalet nya nära kontakter genom att endast umgås med de personer som du normalt träffar.
 • Stanna hemma vid minsta symtom, såsom hosta, snuva, feber.
 • Provta dig om du har symtom längre tid än 24 timmar.
 • Alla i ett hushåll rekommenderas att vara hemma från det att någon får symtom som kan stämma vid covid19.
 • Alla i ett hushåll skall stanna hemma i en vecka om någon i hushållet har bekräftad covid-19.
 • Arbeta hemifrån om du kan.
 • Du bör stanna hemma efter utlandsresa i sju dagar och provta dig på ankomstdagen och på dag fem. Detta behöver ingå i en planering inför eventuell utlandsresa.
 • Undvik köpcentrum och butiker om det är risk för trängsel. Välj att handla på tider när minimalt antal andra personer finns i butiken. Vistas i butiken så kort tid som möjligt, och handla helst utan medföljande sällskap

Kontaktuppgifter

Kontakta vår pressansvarig vid
ytterligare frågor:
Edvard Unsgaard
edvard.unsgaard@botkyrka.se
08-530 620 40