Öppna mobilmenyn

Nyhet

Ännu ett år med fler sommaraktiviteter istället för festival

20 april 2021

Uppleva och göra

Den årliga familjefestivalen Vi är Botkyrka ställs in även denna sommar på grund av Coronapandemin. Istället kommer det arrangeras fler sommaraktiviteter för barn och unga. Utdelningen av Botkyrkas kultur-och idrottsstipendier blir också en egen aktivitet.

På Vi är Botkyrka, som brukar äga rum i Hågelbyparken i augusti varje år, lyfts föreningsliv och andra aktörer från kultur- och idrottslivet i Botkyrka. Det erbjuds prova-på-aktiviteter och uppträdanden med sång, dans och musik. Festivalen brukar locka mellan 4 000 – 5 000 besökare och Botkyrkas kultur- och idrottstipendier brukar delas ut.

Festivalen ställdes in förra året på grund av Coronapademin och inte heller i år blir det någon festival.

–Det är självklart enormt tråkigt att vi inte kan genomföra festivalen som är en riktig sommarhöjdpunkt för oss Botkyrkabor. Men vi måste alla, hur mycket vi än längtar efter att allt blir som vanligt, fortsätta ta vårt ansvar och följa restriktionerna, säger Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordförande

Fler sommaraktiviteter istället

En stor del av den budget som brukar användas till att arrangera festivalen kommer istället användas till att erbjuda fler aktiviteter för barn och unga under sommaren, precis som förra året.

–Många av oss kommer ha ännu en sommar på hemmaplan och självklart det ska bli en kul och spännande sommar i Botkyrka. Förra året ökade vi i kommunens sommaraktiviteter med 200% och responsen var enormt positiv. Därför planerar vi för en minst lika aktiv sommar där vi samtidigt kan se till att rådande restriktioner följs, säger Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordförande

Exakt vilka sommaraktiviteter det blir är fortfarande under planering och kommer finnas på botkyrka.se/lov när sommarlovet närmar sig

Utdelning av kultur- och idrottsstipendier

När det gäller den årliga prisutdelningen av Botkyrkas kultur- och idrottsstipendier som brukar ske under festivalen så kommer möjligheterna undersökas om att hålla en mindre ceremoni som en fristående aktivitet.


Skrattande pojke springer påklädd igenom vattenspridare i kvällssol.

Sommarlov i Botkyrka

På botkyrka.se/lov kommer allt som finns att göra på lovet gå att hitta när det närmar sig.

Botkyrka.se/lov