Öppna mobilmenyn

Nyhet

Skolstart den 19 augusti

16 augusti 2021

Skola och förskola

På torsdag är det dags! Då hälsar vi alla barn och elever varmt välkomna till höstterminen och ett nytt läsår.

Det är undervisning på plats i våra skolor och fortsatt viktigt att följa rekommendationer för att minska smittspridning. Efter utlandsvistelse gäller följande (efter Folkhälsomyndighetens uppdaterade rekommendationer den 12 juli):

En person som reser tillbaka in i Sverige efter en utlandsvistelse ska testa sig för covid-19 både vid ankomst till Sverige och därefter ytterligare en gång fem dagar efter ankomst.

Land utanför EU

Om personen reser in från ett land utanför EU och som inte är med på EU:s undantagslista ska personen också stanna hemma och undvika nära kontakter under 7 dagar efter ankomst, oavsett provresultat. Personen bör alltså bete sig som om denne hade covid-19 under 7 dagar. Observera att fullvaccinerade resenärer samt barn under 6 år utan symtom är undantagna och behöver således inte testa sig efter ankomst men ska stanna hemma i 7 dagar efter ankomst.