Öppna mobilmenyn

Nyhet

Årets pedagoger överraskades på jobbet

26 augusti 2021

Skola och förskola

Utmärkelsen Årets pedagoger går i år till Ulrika Alström vid Sollidens förskola i Tullinge, Camilla Olofsson vid Falkbergsskolan i Tullinge och Monica Eriksson vid Grindtorpsskolan i Alby. Pristagarna överraskades på sina arbetsplatser och fick nyheten direkt av utbildningsnämndens ordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S) och utbildningsdirektör Anette Älmdalen.

Pristagarna kommer att få utmärkelsen den 10 september i samband med en lunch på Sturehofs slott. Då kommer vi också att berätta mer om pristagarna och deras arbete.

Utmärkelsen delas ut till en eller flera pedagoger i förskola, fritidshem, grundskola eller gymnasium. Pedagogen ska ha gjort ett arbete som fått stor betydelse för barn, elever och verksamhet. Syftet med priset är att lyfta fram skickliga pedagoger som goda förebilder och inspiratörer.

Stort grattis till tre av Botkyrkas fantastiska pedagoger!

Glad kvinna med blomsterbukett gratuleras av en man och en kvinna.

Camilla på Falkbergsskolan överraskas av Emanuel och Anette.

Kvinna med blomsterbukett i mitten gratuleras av en kvinna till höger och en man till vänster.

Ulrika på Sollidens förskola är glad över utmärkelsen och uppvaktningen.

En kvinna visar upp sin glädje för eleverna i ett klassrum. En man och en kvinna står bredvid och applåderar.

Monica på Grindtorpsskolan får applåder av eleverna, Emanuel och Anette.