Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Uppdatering om branden i Kassmyra

 Södertörns brandförsvarsförbund har under veckan avslutat sin räddningsinsats i Kassmyra. 

I samband med beslutet om att avsluta räddningsinsatsen underrättades fastighetsägaren om räddningsledarens observationer och rekommendationer som bör beaktas i den fortsatta bevakningen och hanteringen av avfallshögen. 

Branden i avfallsanläggningen i Kassmyra pågår fortfarande i minskad omfattning och röklukt kan fortsatt kännas i området. Besväras du av röken rekommenderas du gå in och hålla dörrar, fönster och ventilation stängd. Om du upplever problem med din hälsa rekommenderar vi dig att ringa 1177 alternativt kontakta din vårdcentral.

I samverkan med räddningstjänsten har kommunen gjort bedömningen att det inte finns behov av luftrenare i nuläget.

Relaterade sidor

Senast uppdaterad:

Relaterade sidor

Senast uppdaterad: