Öppna mobilmenyn

Nyhet

Gratis cykelservice på lördag 18 september i Alby

13 september 2021

Stadsplanering och trafik

Kommunen anordnar cykelservice för att uppmuntra cykling. Passa på att få kedjan smord, växlarna fixade eller hjulet justerat.

Visste du att hela 70 % av alla i Stockholms län kan cykla till sin arbetsplats under 30 minuter? Cykling är bättre för hälsan och billigare än andra transportmedel. Dessutom är cykling både en samhällsekonomisk och miljömässig vinst för hela samhället. Därför bjuder Botkyrka kommun på gratis cykelservice för att uppmuntra fler att cykla.

Gratis cykelservice kl. 10-14, lördag den 18 september, vid tunnelbanan i Alby centrum.

Mer om fördelarna med att cykla

Läs om 20 familjer som bytte ut korta bilresor mot cykeln som en del av "Utan Bilen Dealen"

Utan Bilen Dealen