Öppna mobilmenyn

Nyhet

Vaccinationsbussar kommer till Botkyrkas gymnasieskolor

14 september 2021

Skola och förskola

Med start onsdagen 15 september kommer Region Stockholms vaccinationsbussar till Botkyrkas gymnasieskolor. Elever får möjlighet att vaccinera sig mot covid-19 på plats och även få information.

– Det är mycket positivt att regionen underlättar ungdomars vaccination. Ju fler som är vaccinerade, desto större möjlighet att verksamheten kan rulla på som vanligt utan utbrott av smitta. Vaccinet räddar liv och tillsammans kan vi motverka denna pandemi., säger Joel Axberg, tf verksamhetschef gymnasieskola.

Elever kommer få information om vaccination på flera språk och de har även möjlighet att vaccinera sig. Bussens målgrupp är i första hand elever men vid mån av plats kan även personal vaccinera sig. Vid varje besök kan bussens personal vaccinera 100–150 personer.

Dessa dagar finns bussen på plats klockan 9.30–16.00

Vecka 37
Onsdag 15 september S:t Botvids gymnasium
Torsdag 16 september Tumba gymnasium

Vecka 38
Måndag 20 september Skyttbrinks gymnasium
Tisdag 21 september Tumba gymnasium
Onsdag 22 september Tullinge gymnasium
Torsdag 23 september S:t Botvids gymnasium
Fredag 24 september Tullinge gymnasium

Bussen kommer att återkomma om ungefär fyra veckor för att erbjuda vaccination av dos två.

Alla elever och vårdnadshavare har fått information om detta.

Detta behövs för att vaccinera sig

Elever som är under 18 år behöver fylla i samtyckesblankett och hälsodeklaration och få vårdnadshavares underskrift om de önskar bli vaccinerade samt ta med denna till vaccinationstillfället. Eleverna ska även ta med sig legitimation.